HABERLER

Kulübümüz ile ilgili en güncel haberler.

Mehmet Öz’ den 92 yıllık nostalji

Dr. mehmet_özİdmanocağı Spor Kulübü Başkanı Mehmet Öz, kulübün geçmişi ve gelecek planlarına yönelik olarak  açıklamalarda bulundu.

İdmanocağı spor kulübü,resmi olarak  20.01.1921 tarihinde  kurulmuştur.  Bazı tarih kitaplarında, 1915 yılında İzmir’in Yunanlılar tarafından işgal edildiğinde onlara karşı koyanlar arasında idmanocaklı gençlerin olduğuna dair  yazılar vardır. Bu kitaplara dayanarak kuruluş tarihimizin 1900 lü yılların başlarına dayandığını söyleyebiliriz.

İdmanocağını bir spor kulübü olarak değil aslında, sosyal ve kültürel faaliyetler yapan ve Trabzon sporuna ve kültürüne de yön veren bir cemiyet olarak görmek gerekir. Tarihimizde, futbol, basketbol, tenis, jimnastik, voleybol, tiyatro  gibi alanlarda temsil ekiplerimiz olmuş. Kısaca Trabzon’un sosyal ve  kültür hayatına yön veren bir cemiyettir, İdmanocağı. 1923 yılında kurulan idmangücü’yle birlikte başlayan rekabet aslında Trabzon’da ve Türkiye’de futbolun gelişmesini büyük katkı sağlamıştır.

İDMANOCAĞI’NIN YERİ…

Futbol alanında 1966 yılına kadar yaşanan rekabet aslında, Trabzonun spor hayatına can vermiştir. idmanocağı ve idmangücü rekabeti,  Trabzon gençliğinin ve sporunun  canlı ve diri kalmasının en büyük nedenidir. İdmanocağı O zamanın önde gelen tüccarların kurduğu  bir kulüptü. İdmangücü ise idmanocağına karşı  direniş amacıyla kurulmuştur.  Bu oluşum rekabeti körüklemiş ve Trabzon insanın canlı ve heyecanlı olmasına neden olmuştur. Bu durum 1966 yılına kadar sürmüştür. O zamanlarda Kaptan Rıza Kuğu, Türkiye Futbol Ligi  oluşturulurken, Trabzon’un, İstanbul gibi,  birden fazla  takımla temsil edilmesi gerektiğini savunmuştur. Tartışmalar sürerken, 1966 yılında İdmangücü, Karadeniz Gençlik ve Martı Spor birleşerek, kırmızı beyaz renklerdeki Trabzon Gençlik kurmuşlardır. İdmanocağı yöneticileri açtığı davayı Danıştay aşamasında kazanmış ve yürütmeyi durdurmuştur. Dönemin Futbol Federasyon Başkanı Orhan Şeref Apak; “anlaşın ve birleşin yoksa sizi lige almayacağız.” dedi. Günlerce ,haftalarca yapılan müzakereler ve görüşmeler sonucunda Trabzon Gençlik ve İdmanocağı birleşmesi sonucunda  bugünkü bordo mavi renklerdeki Trabzonspor kurulmuş oldu.

1967’de  Trabzonspor kurulduktan sonra İdmanocağı futbol branşını Trabzonspor’a devretti. Atletizm İhtisas kulübü olarak faaliyetine devam etti. 1971 yılında İdmangücüler Yeşil spor’la birleşip adını da İdmangücü olarak tescil ettikten sonra İdmanocağı Atletizm İhtisas, Karadeniz Teknik Üniversitesi kulübüne iltihak etti. Karadeniz Üniversitesi Spor Kulübü aynı gece adını İdmanocağı, rengini sarı-kırmızı olarak değiştirdi. Böylece futbol alanında faaliyet göstermeye devam etti.  Bugünkü idmanocağı hayat bulmuş oldu ve nostalji yaşatılmaya başlandı. Böylece İdmanocağı, İdmangücü rekabeti ve nostaljisi ve güzelliği bugüne kadar sürmektedir ve sürecektir.

İdmanocağı yerel bir amatör takımdır ama Türkiye’ye hitap ediyor ve ses getiriyor. Beşiktaş’ı İstanbul’da yenerek kupadan elemesi çok büyük bir başarıdır.

Bugün Trabzonspor müzesinde bulunan yarım kupa İdmanocağı’nın başarısı sonucu  kazanılmıştır.

Dünya’da egale edilemeyen namağlupluk rekoru İdmanocağına aittir. 1957-1958 sezonunda başlayan namağlupluk serüveni tam  74 maç devam etmiştir. İdmanocağı 75. maçta, Bursa’da, Bursa Güvenspor’a 2-0 mağlup olmuştur.

Futbol takımımız 3 defa Amatör Takımlar Türkiye Futbol şampiyonluğu, 2 defa  A Gençler Türkiye şampiyonluğu çok sayıda 2.lik, 3. lük ve 4.lük gibi başarıları kazanmıştır.

İdmanocağı, Süleyman ve Rıza Kuğu kardeşler, Akrep Celal ve Osman kardeşler, Barbon Ziya, Necati Funda, Faruk Nafiz Özak, Ahmet Suat Özyazıcı, Özkan Sümer, Haydar Tuncer, Soğuksulu Osman, Metin Kenan Aksu gibi bir çok spor adamının yetiştiği yuva olmuştur.

Bayan futbol takımımız 2011-2012 sesonunda Türkiye 1. Ligi 3.sü olarak başarıların sürekli olduğunu göstermektedir.

TÜM BRANŞLARDA VARIZ AMA…

Trabzon’un ve Trabzonlunun yaşayan nostaljiye sahip çıkması gerekiyor. Gerekiyor ki efsane olmasın. Biz bir futbol kulübü değiliz, spor kulübüyüz. Herkes bizi futbol kulübü diye değerlendiriyor. Son 12 yıllık süreç içinde Hentbol dışında tüm branşlarda Trabzon’u temsil ettik, edeceğiz de, ancak yeterli destek var mı?  Yok denecek kadar az. Trabzon kentine  basketbol, voleybol, hentbol gibi çeşitli branşlarda şampiyonluklar yaşaması yakışır. Sadece futbol yeterli olmuyor. Çünkü futbol bir endüstri haline geldi. Futbola giren para çoğalınca paylaşımcılar çoğaldı kirli tertip ve organizasyonlar oluşmaya başladı.

Futbol dışındaki yayılma, seyirci stresinin ve enerjinin dağılmasına katkı yapar. Bu nedenle basketbolu, hentbolu, voleybolu yaşatmalıyız ve geliştirmeliyiz. Trabzon’da çok sayıda genç insanlar var, çoğu sokaklarda geziyor. Gençlerin okul ve dershaneler arasındaki koşuşturması , gelişen teknoloji,  a sosyal bir gençlik oluşturuyor. Kötü bir senaryo ama yakın bir gelecekte obez ve sanal arkadaşlıkların geliştiği bir toplum olacağız gibi…

3.20130122195605.jpg

EVET DOĞRU, GALATASARAY VE FENER SEVDASI VARDI…

Trabzonspor kurulmadan önce renklere olan bir bağlılık sonucu, İdmanocaklılar da Galatasaray sempatisi, İdmangüçlüler de de Fenerbahçe ve Beşiktaş sevdası varmış. Ama benim 13 yıllık yöneticilik döneminde gözlemlediğim kadarıyla, Trabzonspor kurulduktan sonra Galatasaraylılığını ön plana çıkartan  İdmanocaklı görmedim, görmüyorum.  İdmanocağının rakibi de İdmangücüler di. Onlar da  Fenerbahçe’ye ve Beşiktaş’a sempati duymuşlardı. Çünkü Galatasaray’ın en büyük rakibi Fenerbahçe ve Beşiktaş idi. . Bugün inanıyorum ki onlarında sevdaları Trabzonspordur.

Bizim amacımız Trabzonsporun alt yapısını oluşturmaktır. Bugün Trabzonspor’umuzda Tolga Zengin, Mustafa Yumlu, Abdulkadir Özdemir gibi altyapımızdan yetişen oyuncularımız var. Bundan en büyük gururu bizler duyuyoruz.

Bugün, merkezde amatör kulüplerin kullanacağı spor sahaları ve salonları yetersizdir. Çarşıbaşı’ndan oyuncularımız vardır. Geç saatlerde araç bulup geri dönemiyorlar. Bizler  kendimiz onları evlerine getiriyoruz. Beşikdüzü’ne salon yapılmış, Yomra, Arsin, Araklı, Sürmene, Maçka, Çarşıbaşı ve Of’ta salon var ama ne ye yarıyor. Kapasite kullanım oranları %10 bile yoktur. Bizde merkezde salon ve saha bulamıyoruz.

92 YIL AYNI ŞEVK VE HEYECANLA…

92. kuruluş yılımızı kutladığım bugünlerde bile,  ilk günkü arzu ve şevkle hizmet etme heyecanı yaşıyoruz. Trabzonlu gençlere hizmeti borç biliyoruz.  Gençlerin bedenlerine ve beyinlerinin gelişimine bir katkı sağlayabiliyorsak ne mutlu bizlere. Çünkü gençliğin desteğe ve yönlendirilmeye ihtiyacı var.  Eğer biz bunları doğru yönlendirmezsek onlar,  bizlere  gelecekte sorun olarak döneceğini biliyoruz. Dolayısıyla sporun her dalına bu amaçla yöneldik. 650 futbolcu birlikte yerel ligde futbol liglerinde mücadele ediyoruz. Elimizde saha imkanımız olsun bu sayıyı 2 ye katlamak için uğraşırız. Maalesef yeterli imkanımız ve desteğimiz yok,  çalışacak sahamız yok.  Ama yine de yılmadan usanmadan uğraşıyoruz.

Yetiştirdiğimiz futbolcuları oyuncularımızı bölgemizdeki A2 takımlarına  ve bölgemizdeki çeşitli 2. ve 3. lig ekiplerine protokol yaparak bedavaya veriyoruz, ikinci  transferden pay almak şartıyla sözleşme yapıyoruz.

PROFOSYONEL TAKIMLARDA YÖNETİCİLİK YAPMAK KOLAY…

Kulüplerde maalesef bilinçli yönetim anlayışı ve  bilinçli yöneticilerimiz yok. Sürekli yarışan yönetici, antrenör ve sporcular var. Bu yarış nedeniyle genç oyuncular heba olup gidiyorlar. Bir saham ve kulüp binam olsun,  futbolcu yetiştirip pazarlamak amacıyla 3. ligde futbol oynamak isterim.  Çok mücadele ettik ama maalesef olmadı, kısmet değilmiş. Bugüne kadar bu kulüp iyi niyetimizle yürüyor.

Bugün, profosyonel dünyada kimsenin cebinden para vererek yöneticilik yaptığını düşünmüyorum. Profosyonel dünya’da  para imkanları çok. Ancak paralar arttıkça israf artıyor ve kalite düşüyor. Amatör yöneticiler, işlerinden, eşlerinden, maddiyatından zamanlarından fedakarlıklar yaparak hizmet etmeye çalışıyorlar. Profosyonel takımlarda  yöneticilik yapanların % 95’i etiket için yöneticilik yapıyor. Çoğu yönetici ya  siyasi rant peşinde koşuyorlar  ya da iş dünyasında bir yere gelmek istiyorlar. Bir çoğu kartvizit yöneticisi gibi…

TÜRKİYE LİGİ 3. SÜ BAYAN FUTBOL TAKIMIMIZ VAR…

Bayan futbol takımımız 2011-2012 sezonunda Türkiye 1. Ligi 3.sü oldu. Onlarla gurur duyuyorum, Bu yıl Türkiye 1. liginde şampiyonluk mücadelesi yapıyorlar.

Nereye kadar taşırız bilemiyoruz. Büyük özveri ve fedakarlık istiyor. Birkaç kişinin sırtında bu işler gitmez. Bizlerde yorulursak ne olur bilinmez. Bence çok yazık olur bu gençlere…

SAYIN VALİMİZİ, BELEDİYE BAŞKANIMIZI VE EMNİYET MÜDÜRÜMÜZÜ MAÇLARIMIZA BEKLİYORUZ…

Trabzon’da İdmanocağı gibi önemli bir kulübünün bulunduğunu hatırlatarak, Bugün çok başarılı işler yapıyoruz. Eğer böyle gidersek gelecek yıl voleybolda birinci lige çıkacağız. Ben, İlimiz millet vekillerini, ilimiz bürokratlarını, sayın  valimizi, Belediye Başkanımızı, Emniyet Müdürümüzü ve tüm bürokratlarımızı maçlarımıza bekliyoruz. Kendilerini her maçımızda görmek isteriz. Geçen yıl iş adamı Celil Hekimoğlu tarafından destek gördük kendisine teşekkür ediyoruz. Sayın Av. Haluk Pekşen bizi Ankara’da hiç yalnız bırakmıyor, sürekli yanımızda  var olsun sağ olsun. Bu yıl, İmperial Hastahanesi  voleybol’a sponsorluk desteği verdi, kurumun yöneticilerine voleybol adına teşekkürler ediyorum.

BASKETBOLUN HAMİSİYİZ…

İdmanocağı Kulübü Başkanı Mehmet Öz, “Trabzon’da basketbolun uzun yıllardan beri hamisiyiz. Uzun yıllar ilimizde basketbolu yaşatmak için  yegana alt yapısını biz oluşturduk. A,B,C,D takımları kurarak yerel basketbol ligin oluşumunu sağladık.

Atay Aktuğ döneminde, Trabzonspor yönetimi bizleri aradılar ve basketbol 2. Liginde mücadele edeceklerini söyleyerek,  basketbol takımınızı istediler. Başımızla gözümüzle dedik ve verdik.  Yıldız takım seviyesindeki oyuncularla birlikte yolumuza devam ettik. Bugün, bölgesel ligde oynuyoruz. Basketbol organizasyonu gurur duyduğumuz bir organizasyon. Kendi çocuklarımızla başa baş dişe diş, milyonluk takımlarla mücadele ediyoruz. Misyonumuza uygun şekilde de hedeflerimize koşuyoruz.

O çocukların heyecanını gördükçe gurur duyuyorum. Yönetici ve antrenör arkadaşlarımın uğraşısını  cani gönülden kutluyorum. Bizim tek amacımız var, o da alt yapımızda yetiştirdiğimiz oyuncularımızı  Trabzonspor’a sunmaktır. Trabzonspor alt yapısına bize gelen oyuncular var, bizlerle bölgesel ligde oynuyorlar. Onların yetişmesine ve gelişmesi yardımcı oluyoruz. Trabzonspor ne zaman isterse oyuncularımızı kendilerine veririz. Amacımız  bölgesel ligde, kendi çocuklarımızın gelişmesine katkı sağlamaktır.

VOLEYBOL…

Bundan 7 yıl önce voleybola başladık. Aslında kendi isteğimizle değildi. Bir gün yine bankada otururken birisi geldi ve başkan sizin adınız altında voleybol oynamak istiyoruz dedi. 6 ay sonra antrenmanlarına gittik. Çocuklar atladılar boğazımıza, başkanım bir eşofman, bir forma dediler biz de aldık. Bugün 2. Türkiye liginde B grubunda,1 mağlubiyet, 10 galibiyet, ve toplanan 30 puan.  lideriz. Buradan play-of’a çıkacağız. Yüzde 50 ihtimalle 1. lige çıkabiliriz. Tabi bu durum  ekonomik güçle ilgili, 1-2  takviye yapabilirsek bu oranı yüzde 90’lara çıkartabilir. Aslında Trabzon’da futboldan heyecanı başka alana taşıyabilecek bir alan voleybol. Bir setti kazanmak için 25 sayı almak gerekiyor. Bu 25 tane heyecan yaşamak demektir. 25 defa adrenalin yükselmesi demektir. Bir de maçların  3-1 veya 3-2 bittiğini sayarsanız. Dakikalarca süren bir heyecan fırtınası yaşamak mümkün. Diğer sporların aksine süre kavramının olmadığı ama skor kavramının olduğu bir spor. Dolayısıyla voleybol çok dikkat gerektiren ve zekanın maksimum seviyede kullanılması gereken bir spor dalıdır.

ATLETİZM…

Atletimizde de varız, masa tenisinde de varız eskrimde de varız. Spora bakış açımız, “gençliğin bedenine ve beynine hükmedebiliyorsak ne mutlu bize” sloganıdır. Toplumun hükmedemediği beyinlerin, zaman içinde topluma karşı gelme ihtimali çok yüksektir.  İdmanocağı olarak 1000 kişilik gence spor yaptırıyoruz. İki saatlik sportif faaliyetlere onların enerjilerini olumlu yönde kullandığımızı düşünüyoruz. Trabzon’da sportif başarının artması için merkezde 10-15 tane güçlü takımın  oluşması şarttır. İlçelere tesis yaymak iyi, ancak verimli olmadığını düşünüyorum. Salon ve sahaların merkez odaklı yapılması gerek ve şarttır.

SON SÖZ OLARAK…

Kurulduğumuz günden bu yana amacımız  sadece teknik olarak başarılı sporcular yetiştirmek değil aynı zamanda hayatın zorluklarına  karşı güçlü duruş sergileyen bireyler yetiştirmek olmuştur. Sporda, Zihinsel ve fiziksel bütünlüğü sağlamak önemlidir. Saha içinde ve dışında her zaman aynı duruşu sergileyebilen disiplinli ve güçlü sporcular yetiştirmek bizim için önemlidir. Sporcularımızın her birine verdiğimiz değerle motivasyonlarını artırmaya ve kendi değerlerinin farkında olmalarını amaçladık.  Verdiğimiz destekle enerjisi yüksek, yaptığı işten  keyif alan, başarılı, disiplinli, azimli çalışkan ve hedefleri doğrultusunda kendilerine güvenen  gençler yetiştirmek oldu. Biz bu yolda yılmadan yorulmadan keyifle ilerlemeye devam edeceğiz.

İdmanocaklı, dün başarılı idi, bugünde başarılıdır yarın daha başarılı olacaktır.

Mehmet  Öz’ den 92 yıllık nostalji 24.01.2013