HABERLER

Kulübümüz ile ilgili en güncel haberler.

BU OCAK SÖNMEZ ‘İDMANOCAĞI’

Trabzon deyince aklımıza, ayrı olarak spor kavramı gelmiyor; bütünüyle Trabzonspor olgusu geliyor. Trabzon’un adeta varoluş sebebi olarak tanımlayabileceğimiz, şehrin kültürüne, sosyolojik yapısına hatta sinirsel sistemine direkt müdahale içinde bulunan, bir kulüpten daha fazlası olan Trabzonspor’dan bahsediyoruz. Ancak büyük resme bakacak olursak, Trabzon ile spor olgularını ayrı olarak ele aldığımızda da karşımıza ihtişamlı bir tablo çıkıyor.

Trabzon’un ilk kulübünün 1921 yılında kurulan İdmanocağı olduğu dile getirilse de, 1924 Paris Olimpiyatları’nda Türkiye Olimpiyat Milli Takım’ında yer alan, Trabzon’un ilk uluslararası sporcusu Süleyman Rıza Kuğu’nun kaleme aldığı “Asosyeşın Futbol” adlı kitapta ilk kulübün 1913 yılında kurulduğu belirtilir. Aynı zamanda değerli sporcumuz Süleyman Rıza Kuğu, İdmanocağı’nın spor

1923 yılına gelindiğinde İdmangücü, Lise, Necmiati gibi kulüpler kurularak Trabzon’da resmi futbol müsabakaları oynanmaya başlamıştır. Trabzon’da futbolun bugünkü noktaya kadar hızla gelişmesinin, o günkü rekabet ortamının sonucu olduğu şüphesiz kabul görmüştür. “Ocaklılar” ve “Güçlüler” diye iki taraf olan bir şehirde; futbolun şehir içinde kapalı kalması, Türkiye’de Trabzon’un temsiliyeti açısından geç kalınmasına neden olsa da kalitenin artmasını ve başarıda istikrarı sağlamıştır diye düşünebiliriz.

1930’lu yıllarda Türkiye futbolunun öncüsü olan İstanbul takımlarına birçok futbolcu kazandıran İdmanocağı, başarılarıyla adını sık sık duyururken 1957-58 yılında ilginç bir başarı gösteriyor. O sezon Amatör Futbol Şampiyonası’nda birinciliği aynı puan ve averajla Ankara Havagücü ile paylaşmıştı. Federasyonun talimatıyla da kupa ortadan ikiye bölünerek iki taraf da şampiyon ilan edilmişti. O “yarım kupa” bugün Trabzon’daki Trabzonspor Müzesi’nde yerini koruyor.

Bu konuda pek bilinmeyen, güzel bir ayrıntı daha var. Kupanın diğer tarafına sahip olan Ankara Havagücü’nün oyuncularından birisi de efsanemiz Ahmet Suat Özyazıcı idi. O sene askerliğini Ankara’da yapan Ahmet Suat, Ordu Milli Takımı’nda oynarken aynı zamanda Ankara Havagücü’nde oynamış, İdmanocağı’nın başarısına takımını ortak etmişti. Sonraki sene de İdmanocağı’nda futboluna devam etmişti.

1958-59 sezonunda da; 61 maçta mağlup olmayan Fenerbahçe’nin rekorunu 65 maçın tamamını kazanarak egale eden İdmanocağı, aynı zamanda dünya rekorunu da eline geçirmişti. 1965 yılında Türkiye Kupası elemelerinde Beşiktaş’ı Dolmabahçe’de 1-0 yenerek eleyen İdmanocağı büyüklüğünü ispat etmekte zorlanmayacak bir kulüp.

1967 yılında İdmanocağı, “ezeli rakibi” İdmangücü, Martıspor ve Karadenizgücü birleşme kararı alıp profesyonel liglerde tarih yazan, İstanbul hegemonyasını bitiren, Türk futbolunun yeni sayfa açmasını sağlayan Trabzonspor’u oluşturdular.

İdmanocağı, Trabzonspor kurulduktan sonra da basketbol, voleybol, hentbol takımlarıyla Trabzon sporuna ve kültürüne hizmet etti hala daha etmeye devam ediyor.

Futbolun yanı sıra basketbolda da Trabzon için öncü olan İdmanocağı, Trabzonspor’dan önce 2. Lige çıkmayı başarmıştır. Trabzonspor, sonrasında yeni atılımlar yaparak basketbola da ağırlık verip Beko Basketbol Ligi’ne kadar çıkmıştır.

Bugünlerde yine bir sevinç yaşıyoruz ve bunu yine İdmanocağı’na borçluyuz. Köklü İdmanocağı, futbol ve basketboldan sonra voleybolda da Trabzonspor’dan önce davranıp, iyi bir yapılanma ve azim örneği gösterip Acıbadem Bayanlar Voleybol Ligi’nde oynamaya hak kazandı. Trabzon sporunun yüz akı, efsanesi ve altyapısı olan İdmanocağı göğsümüzü kabartarak ne kadar değerli olduğunu ve ocağımıza, altyapımıza değer vermemiz gerektiğini bizlere tekrar hatırlattı.

Trabzon’un Sultanları ile gurur duyuyor, başarılarının devamını diliyoruz.

Var olsun Trabzon sporu.

 

SONER BORAN – haydevira.net