BASKETBOL TARİHÇESİ

İDMANOCAĞI VE BASKETBOL

Trabzon’da basketbol, 1959-1960 sezonunda Trabzon Lisesinin bahçesinde İdmanocağı, İdmangücü, Doğanspor ve Gençlerbirliği’nin takımları arasında oynanan maçlar ile başlamıştır.

basket111 (7)

Bu fotoğraftaki bazı sporcular; idmanocağı takımından  Sıtkı Tosun, Şehit Pilot  Öner Halis Mete Esat,  Süha Akçay, idmangücü takımından Ülkü Diyadin ve Atilla Damlacı, Doğanspor’dan Selahattin Yıldız, Gençlerbirliği takımında ise Erol Üzen dir.Hakemler ise Selahattin Acuner ve Hasan bey’dir.

Şehit Pilot Teğmen Mete ESAT, eczacı Sıtkı TOSUN ve Süha AKÇAY’ın, çabaları ile takımlarına daha sonraki yıllarda Boztepe de bulunan  NATO üssündeki Amerikalılarda katılmışlardır. O dönemlerde 1+1 yabancı kuralı uygulanıyordu.  O yıllarda Trabzon, Konya ve Adana dışındaki Anadolu şehirlerinde basketbol yoktu.

Daha sonraki yıllarda Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğünün kulüplere 5 branşta faaliyet göstermesi zorunluluğu koyması ile Trabzon’da 25’e yakın basketbol takımı oluşmuştur. O dönemde 1. küme 14 takımdan oluşuyordu. Trabzon’da ayrıca ikinci küme ligi de  vardı. O tarihlerde İdmanocağı’nın bayan basketbol takımı bile vardır.

basket111 (2)

 basket111 (8)

image005-1-768x1367 (Copy)

basket111 (3)

image007asdasd (1) (Copy)

basket111 (4)

basket111 (5)

Trabzon basketboluna damga vuran  isimler  Abdülkadir Esat, Osman Arz, Engin Kamber ve Osman Ekici’dir.

basket111 (6)

Futbol da olduğu gibi İdmanocağı ve İdmangücü kulüpleri Trabzon’da basketbolun gelişiminde lokomotif görevi yapmışlardır.

İdmanocağı basketbolda da öncü olmuş 2. Ligde mücadele etmek için mücadele yapmıştır.

image012

basket111 (1)

İdmanocağının2. Lig deneyimi

Osman ARZ yönetimindeki İdmanocağı basketbol takımı 2. lige oynamıştır. Mahmut Aksu’nun Yönetim kurulu başkanı olduğu dönemde  Osman Arz, Engin Kamber ve Suat Şen’in girişimleri ile İdmanocağı basketbol takımı 2.lige katıldı. İdmanocağıtakımının lige katılması halinde destek vereceklerini söyleyen Saner Ayar ve Zeyyat Kafkas’ın taahhütlerini yerine getiremeyince ekonomik zorluklar içinde  yürütülen 2. Lig macerası aynı sezon sonunda bitmiş oldu.

2005 yılında günümüzdeki Trabzonspor takımının temelleri atıldı.2005 Yılında Gençlik Spor Genel Müdürlüğü’nün kulüplere on farklı spor branşında faaliyet göstermeleri halinde kullandıkları tesisleri bağışlayacağına dair kanunu yürürlüğe koydu. Bu durumda Trabzonspor Kulübü Başkanı Atay Aktuğ’un talebiyle  İdmanocağı basketbol branşını, sporcu ve teknik ekibi ile birlikte Trabzon spora devretti.  O tarihten sonra idmanocağı basketbol branşı amatör olarak yerel ve bölgesel liglerde ve altyapı faaliyetlerini yürütmektedir.

image015

Trabzon Şampiyonu Genç Takımımız

image016

image017

image018

Bölgesel Ligde Oynayan Takımımız

image019

image020

image022

image024

image025